Akwarela miejska elektrociepłownia

akwarela miejska elektrociepłowni

Dziś przedstawiam: akwarela miejska elektrociepłowni i oczywiście jak przy większości takich obiektów rzekę, z której pobiera się wodę. A wodę na parę. A parę w ruch, Koła buch. Ciężko się toczy po szynach ;P. Użyłam tu też tuszu. Malowana była latem. Taki piękny i smutny miejski krajobraz.

Obudziłam się dziś z ciężką głową

i zapuchniętymi oczami. Ciężka noc, pełna koszmarów. Najgorszego rodzaju. Po takich przygodach nocnych, porzuceniu, śmierci, walce, ucieczce, płaczu, chorobach, otworzenie oczu i zobaczenie szarego nieba i mroźnego powiewu wiatru powoduje, że wstanie z łóżka wydaje się dość niemożliwe.

Ale szczęśliwie nie dziś…

dziś jest pięknie! Wstałam więc z łóżka i pierwsze co ujrzałam to majestatyczna, kolorowa, wznosząca się nad miastem machina elektryczności i ciepła. Czerwono biała szyja wzniesiona prosto w niebo i wielkie, początkowo białe wijące się po niebie kłęby dymu i pary. Niestety jest to wielki smok ziejący ogniem, ciepłem i cząstkami zanieczyszczeń prosto nad i tak już obarczonym brzemieniem ciałem miasta. Między innymi właśnie te monstra, elektrociepłownie, powodują zagrożenia smogowe.
Dużo się o nich w ostatnich czasach pisze. Indie, Chiny, Polska i wiele, wiele innych. Jak to jest że mało kogo to obchodzi?
Zanieczyszczenia powietrza w sposób zaskakujący wpływają na zdrowie i śmiertelność mieszkańców Ziemi. Dlatego ludzie duszą się w Azji, protestują i sprzeciwiają się. Ale co z tego? Przecież władza nie leży w rękach ludzi.
Kogo to obchodzi? Raczej nie kogoś kto wyrabia normy, tysiące, miliony, markę, biznesy interesy…. Ale to temat na odrębny post 🙂

Podsumowując…..

Mam wielką nadzieję że internet i kryptowaluty w końcu doprowadzą do decentralizacji władzy…. Do rozbicia wielowiekowych układów, powiązań, lobby i zapędów ultrakonsumpcyjnych. To tylko inna, bardziej zakamuflowana forma wyzysku, podziału klasowego i niewolnictwa… Dość.
Oto szybki szkic tuszem wykonałam na spacerze. Zrobiłam zdjęcie i w domu użyłam akwareli na podstawie wcześniej zrobionej fotki.
“May the Force be with You”
all rights reserved
Planeta Rium